Възпалителните заболявания на венците и останалите зъбодържащи структури се причиняват от натрупването на бактериална плака.

Има три етапа на заболяване на венците.

  • Гингивит
  • Пародонтоза
  • Напреднал пародонтит

Бактериалната плака по зъбните повърхности е в непосредствена близост с венеца и причинява възпалението му.

Рискът от заболяване на венците може да бъде намален чрез установяване на добра орална хигиена - мийте зъбите си с флуоридна паста BioMin ® F, в продължение на две минути два пъти на ден, плюс използвайте междузъбни четки или зъбен конец за почистване между зъбите.

Отстраняването и контролът на плаката е от ключово значение за предотвратяване на заболявания на венците.

Непочистена, плаката може да минерализира ( втвърди ) под действието на слюнката и да се превърне в зъбен камък. Той от своя страна не може да бъде отстранен чрез конвенционално миене на зъбите. Премахва се при професионално почистване при стоматолог.

Нелекуван, гингивитът прогресира в пародонтит – деструктивно възпалително заболяване засягащо останалите структури, поддържащи зъбите, включително костта.

Симптомите

    Болестта на венците може да протече безсимптомно, така че е важно да сте запознати със следните симптоми и да се обърнете със зъболекар:

    • Подути и зачервени венци;
    • Кървене на венците при миене на зъбите или използване на конец;
    • Отдръпване на венците;
    • Болки при дъвчене на храна;
    • Прекалено чувствителни зъби;
    • Разклащане на зъбите;
    • Промяна на захапката;
    • Лош вкус в устата или лош дъх

    Обяснени етапи

    Гингивит – Първият стадий на заболяването, засягащ само венците. Възпалението е причинено от натрупването на зъбна плака в непосредствена близост до венеца. Симптомите са подуване, зачервяване и кървене на венците при миене. Гингивитът е обратимо заболяване – при премахване на дразнещия фактор, плаката, възпалението отминава и тъканите се възстановяват. 

    Пародонтит (Пародонтоза) – Вторият стадий на заболяването, при който освен венците се засягат и останалите зъбодържащи структури – кост, съединително-тъканни връзки. Около зъбите се образуват пародонтални джобове, налице е и загуба на кост. Засегнатите структури се увреждат необратимо. Въпреки това е задължително да се провежда професионално пародонтално лечение, за да се предотврати допълнително увреждане на тъканите и прогресия на заболяването.

    Напреднал пародонтит – Последният стадий на заболяването, при който структурите са значително засегнати. Загубата на кост е напреднала, зъбите започват да се разклащат и биват загубени. Напредналият пародонтит повлиява на захапката, начина на хранене, комуникацията и самочувствието на пациента. 

    Етапи на болестта на венците

    1.  Здрави венци и зъби
    2. Гингивит – зъбният камък (зъбна плака или зъбен камък) се натрупва върху зъбите и венците са възпалени (червени).
    3. Пародонтоза – възпалението кара венците да се отделят от зъбните джобове. Ранни етапи на загуба на костна маса.
    4. Напреднал пародонтит – тежка костна загуба, дълбоки джобове. Зъбът има опасност да падне.